Číslo 13 je známe tým, že ho mnohé kultúry považujú za nešťastné číslo, ktoré prináša smolu.

Preto je aj piatok, ktorý výjde na 13. deň v mesiaci, považovaný za nešťastný deň. Strach z tohto čísla má dokonca aj vlastnú, psychológmi schválenú fóbiu, a to Triskaidekafóbiu. V iných kultúrach však číslo 13 môže znamenať úplne niečo iné. V rôznych kútoch sveta na scénu prichádzajú iné čísla s nešťastným, či až smrť prinášajúcim významom. Iné sú zas, naopak, považované za čísla, ktoré nosia šťastie. Pozrime sa teda na 13 čísel, ktoré 13-tku hravo schovajú do vrecka.

4

Štvorka je postrachom Číny. V Severočínskom dialekte sa toto číslo vyslovuje ako „si“. Rovnako, len s inou intonáciou, sa vyslovuje aj slovo smrť. Podobne ako v západnom svete, kde často chýbajú hotelové izby s označením 13, v Číne občas preskočia číslo 4.

8

Na chvíľku ešte v Číne ostaneme a nešťastnú 4 vynásobíme dvoma. Dostaneme číslo 8, ktoré je v Číne považované za asi najšťastnejšie spomedzi všetkých čísel. Myslíte, že je náhoda, keď sa Olympijské hry v Pekingu otvorili presne o ôsmej hodine 8.8.2008?

39

V Afganistane sa tomuto číslu ľudia zoširoka snažia vyhnúť. Dôvodom je akási mestská legenda o pasákovi, ktorí do jedného mesta priniesol prostitúciu. Tento muž mal poznávaciu značku svojho auta s číslom 39 a navyše žil v byte s označením 39. Dodnes sa Afgánci 39-tke kvôli tejto legende vyhýbajú. Je úplne bežné, že dávajú úradníkom úplatky len preto, aby nedostali ŠPZ-tku s týmto číslom.

11

Číslo 11 má v sebe údajne veľkú energiu. Vedeli to už starí Mayovia, pre ktorých bolo toto číslo veľmi významné a často ho využívali aj pri svojich vedeckých poznatkoch. Toto palindromické prvočíslo niektorí ľudia stretávajú až priveľmi často. Napríklad sa každý deň pozrú na hodiny o 11.11… S iným časom sa im to nestáva. Ako je to možné?

666

Snáď najznámejšie číslo, ktoré údajne prináša skazu, zlo a smrť. Azda najsilnejšie biblické číslo je znakom akejsi šelmy, ktorá má, napriek samým šestkám, 7 hláv a 10 rohov. Toto zviera má symbolizovať systém, politický aj sociálny, v ktorom sa ľudstvo nachádza. Význam čísla 6 pritom znamená nedokonalosť. Systém, v ktorom žijeme, je teda podľa tejto interpretácie v očiach Boha viac ako nedokonalý.

10

Číslo 10 si vo svete ľudí našlo veľmi dôležité, ak nie najdôležitejšie postavenie. Nájdete ho všade, a to preto, že tvorí základ dnešnej matematiky. K počítaniu totiž používame desiatkovú číselnú sústavu (teda sústavu zloženú z 10 číslic 0-9). Číslo 10 sa objavilo aj v náboženských príbehoch, a to najmä v Judaizme.

7

Tak, ako je číslo 13 známe ako nosiace smolu, tak je číslo 7 známe pre svoje šťastie, a to hneď v niekoľkých kultúrach. V Biblii sa číslo 7 vyskytuje hneď 860-krát. V Biblii má toto číslo veľmi mocný význam. 7 dní trvalo stvorenie sveta, 7 bolo Ježišových zázrakov. Číslo 7 je najšťastnejším číslom v Japonsku, veľmi obľúbeným je aj v Číne a vyskytuje sa napríklad aj v ľudových povestiach a rozprávkach.

9

Deviatka je nešťastná hlavne pre hudobných skladateľov. Povrávalo sa, že po 9. diele skladateľ umiera. Najznámejším príkladom je asi Ludwig van Beethoven, ktorý po svojej 9. symfónii tragicky umiera na otravu olovom. Na jeho pohrebe sa zúčastnilo až 20 000 ľudí. Túto „kliatbu skladateľov“ samozrejme mnoho umelcov ďaleko prekonalo, takže pôjde zrejme len o mýtus.

3

Dobré veci prichádzajú vždy v trojici. Je to šťastné číslo, ktoré sa znovu s týmto významom objavuje v niekoľkých kultúrach. V Biblii je to Svätá Trojica, v taoizme sú tri základné cnosti – pokora, skromnosť, súcit a v budhizme zas Tri klenoty, a to Budha, Dharma a Sangha.

12

Podobne ako 3, aj 12-tka symbolizuje v mnohom úplnosť a súlad. 12 bolo Jakubových synov, 12 aj Ježišových učeníkov. 12 bolo aj gréckych antických bohov. Hinduistický boh Slnka má 12 mien. Ešte aj kalendárny rok je rozdelený do toľkoto častí. 12 je akýmsi supermanom medzi číslami z hľadiska deliteľnosti. Je pomerne nízke, no keď chcete zistiť, či je nejaké číslo deliteľné číslom 12, dá vám to poriadne zabrať.

26

Číslo 26 má v Indii naozaj oveľa horšiu povesť ako číslo 13. Ciferný súčet 26-tky sa rovná 8, a to je v Indii naozaj veľmi zlé. Zopár „náhod“, ktoré vás o tom možno presvedčia, sú napríklad 26. december 2004, kedy zabila obrovská vlna tsunami až 10 000 ľudí. 26. január 2001 a zemetrasenie, ktoré pripravilo o život cez 13 000 Indov. 26. november 2008 a teroristické útoky v Bombaji, ktoré stáli život 164 ľudí.

Ludolfovo číslo π

Ludolfovo číslo, označované gréckym písmenom π, je iracionálna konštanta, a teda jej rozvoj za desatinou čiarkou je nekonečný. Jeho hodnota je 3.14159265359… Pí našlo v matematike veľmi dôležité postavenie a stalo sa snáď najznámejšou a najpoužívanejšou konštantou aj pri bežných výpočtoch. Ak by ste si chceli niekedy toto číslo uctiť, skúste to 14.3., to je totiž Medzinárodný deň Ludolfovho čísla (v USA sa dátumy píšu opačne – formát mesiac.deň.rok – teda ide o 3.14.)

42

Ak ste nečítali sci-fi román Stopárov sprievodca po Galaxii od Douglesa Adamsa, potom vám asi toto číslo nepríde ničím zvláštne. 42 je ale odpoveďou na základnú otázku Života, Vesmíru a vôbec. V knihe zostrojili myši počítač nazvaný „Hlbina myslenia“, ktorý mal za úlohu nájsť odpoveď na základnú otázku Života, Vesmíru a vôbec. Počítaču trval výpočet 7 a pol miliónov rokov a jeho konečná odpoveď bola 42. V dvojkovej sústave má číslo 42 zápis 101010, čo sa často interpretuje ako 10. október 2010. Čo ste vtedy robili, spomeniete si?

Či už na význam a silu čísel veríte alebo nie, musíte uznať, že niektoré čísla naozaj zaváňajú niečím tajomným, no nie?

 livescience.com
Uložiť článok

Najnovšie články