9 psychologických trikov, ktoré používajú reštaurácie, aby ste u nich minuli viac peňazí

restauracie title

Každý z nás určite z času na čas navštevuje reštaurácie. Keďže pre ich majiteľov je to biznis ako každý iný, aj oni vymýšľajú rôzne triky a ťahy, ako zarobiť ľahšie, rýchlejšie a pohodlnejšie. A pritom využívajú nás, ľudí, ktorí ich podnik navštívime. Ako to robia?

Bez znaku meny

Reštaurácie často vo svojich ponukových lístkoch vynechávajú znak miestnej meny. U nás teda menu nájdete často napísané tak, že na stránkach chýba znak eura a sú tam napísané iba číslice, ktoré predstavujú sumu jednotlivých pokrmov. Štúdie z Cornellskej hotelovej univerzity totiž dokázali, že keď zákazník nevidí na lístku znak peňazí, vnútorne si neuvedomuje, že míňa tak veľa.

Zaokrúhľovanie

Tento trik viac ako reštaurácie používajú skôr hostince, bary a krčmy. Svoje ceny naschvál nastavujú tak, aby ich zákazník pri platení zaokrúhlil aspoň o niečo nahor. Vy potom máte dobrý pocit, že ste nechali tringelt, no v skutočnosti ste boli k tomu nepriamo donútení. Reštaurácie si poväčšine takto jedálne lístky neupravujú…

thisinsider.com
thisinsider.com

Opisný jazyk

Možno ste si to v niektorých podnikoch už všimli. Jedálne lístky bývajú často napísané veľmi netradične. Niektoré reštaurácie stavia na humor, iné dajú svojím jedlám zaujímavé názvy a často ich popis napíšu tak, že vás v konečnom dôsledku zaujme viac ako jedlo samotné. Štúdie totiž dokazujú, že takýto jedálny lístok reštaurácii zarobí viac ako bežný.

Spájanie jedla s rodinou

Jedli ste už v reštaurácii Babičkine buchty, palacinky, či iné dobroty? Znovu ide len o psychologický trik, ktorý si na vás majitelia pripravili. Pokrmy s takýmto názvom sa totiž predávajú oveľa jednoduchšie ako keby ste ich nazvali tradične. Spojenie s rodinou v nás totiž vyvoláva pocit nostalgie a dôvery v dobré jedlo.

Gareth Williams, Flickr
Gareth Williams, Flickr

Geografia

Podľa psychológa Charlesa Spenca z Oxfordskej univerzity sa rovnako dobre predáva aj geografický názov pokrmu či príslušnosť k nejakému etniku. Tak napríklad určite si radšej objednáte talianske cestoviny ako tie obyčajné a pri večeri vám dozaista bude viac chutiť toskánske vínko.

Menšie porcie

V mnohých reštauráciách nájdete v ponuke dve rôzne veľkosti jednej porcie. Väčšina ľudí si povie, že im postačí aj menšia a ešte aj menej zaplatia. Ide však o psychologický trik reštaurácie, pretože väčšia porcia s vyššou cenou je uvádzaná väčšinou iba pre porovnanie a zmanipulovanie ľudí. Podnik tak predá menšie porcie, no i tak na vás zarobí dosť.

Matt Cardy, Getty Images
Matt Cardy, Getty Images

Pokračovanie na ďalšej strane…

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov