10 vynálezov, ktoré používame každý deň a nevznikli by, ak by nebola vojna

cajove sacky2

Asi najhoršia vlastnosť, ktorá sa prejavuje počas celej existencie ľudstva je, že jednotlivé skupiny ľudí vedú proti sebe ozbrojené konflikty, ktoré prerastajú až do vojny. Asi nikto nebude namietať, keď napíšeme, že vojna je zlá. No ako sa prekvapivo ukazuje, vojna dokáže prinášať v záplave toľkých negatív aj nejaké tie pozitíva. Jedným z takých prejavov je aj intenzívna snaha vedcov a odborníkov prinášať nové a lepšie riešenia, ktoré by napomohli aspoň trochu presunúť misky váh a získať tak výhodu nad nepriateľom. V dnešnom článku vám predstavíme 10 vynálezov, ktoré vznikli počas vojny a najmä pre jej potreby, no stali sa tak populárne, že ich využívame dodnes.

Čajové vrecúška

flickr.com
flickr.com

Pre vojakov na fronte bolo ťažké získať prístup k bežným základným potravinám. Podľa niektorých zdrojov v roku 1908 americký dovozca čajov Thomas Sullivan náhodne vynašiel čajové vrecko tým, že posielal malé vzorky čajov svojim zákazníkom zabalené v malých hodvábnych vrecúškach. Keď si prvý zákazník zalial vrecúško horúcou vodou bez toho aby ho otvoril, prevratný vynález bol na svete. Pre vojakov v nasledovnej 1. svetovej vojne to bol veľmi šťastný objav, pretože si každý mohol len s trochou horúcej vody pripraviť chutný nápoj prakticky hocikde a hocikedy.

Hygienické vložky

flickr.com
flickr.com

Hygienické vložky Kotex boli pôvodne vytvorené z odpadového produktu pri výrobe buničiny z cukrovej trstiny. Tieto vložky boli najprv využívané na jednorazové prekrytie krvácajúcich rán vojakov počas 1. svetovej vojny. Keď si zdravotné sestry všimli, že vložky majú výborné absorpčné vlastnosti, začali ich využívať počas menštruácie. Po skončení vojny boli už vložky obľúbeným hygienickým doplnkom väčšiny žien v armáde. Na základe tohto objavu sa začali oficiálne prvé jednorazové hygienické vložky pre ženy predávať už v roku 1920.

Konzervy

flickr.com
flickr.com

Už Napoleon Bonaparte sa zamýšľal nad tým, ako zabezpečiť dostatok jedla pre vojakov počas dlhých vojenských výprav. Ponúkol preto odmenu 12 tisíc frankov pre toho, kto vymyslí ako bezpečne uchovávať jedlo na dlhú dobu. Tejto výzvy sa chytil kuchár Nicolas Appert a po 15 rokoch pokusov vytvoril prvú použiteľnú konzervu a dal tak svetu jeden z najčastejších spôsobov uschovávania potravín, ktorý sa vo veľkom používa dodnes.

Náramkové hodinky

flickr.com
flickr.com

Je síce pravda, že náramkové hodinky existovali už pred 1. svetovou vojnou, no až vojna zabezpečila ich skutočný rozmach. Vojaci si ich obľúbili vďaka tomu, že jednotlivé operácie bolo možné načasovať na sekundu presne a neboli už viacej potrebné vizuálne či zvukové signály napríklad pre zahájenie útoku. Kým pred vojnou nosil náramkové hodinky málokto, o 4 roky neskôr už ich mal na ruke takmer každý.

Prenosný röntgen

flickr.com
flickr.com

Už počas 1. svetovej vojny bol vynájdený a ďalej zdokonalovaný prenosný röntgen. Známa fyzička Marie Curie spolupracovala s mnohými odborníkmi a tiež s červeným krížom a pomáhala vytvárať mobilné jednotky v teréne. Táto technológia výrazne zľahčovala ošetrenie v boji, lekár tak dokázal rýchlo identifikovať problém, vďaka čomu sa podarilo zachrániť veľké množstvo ranených vojakov.

Pokračovanie na ďalšej strane…

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov