10 vecí, o ktorých ste dodnes netušili na čo slúžia, no stretávame sa s nimi každý deň

veci na co sluzia prez

Celkom určite máte vo svojom okolí veci, nad ktorými ste sa už veľmi dávno prestali zamýšľať na čo vlastne slúžia. Možno si ani neuvedomujete, že sú okolo vás, no po tomto článku sa vám toho veľa objasní. Človek je od prírody zvedavý tvor, a preto niet divu, že nás takéto veci zaujímajú. V tomto článku nájdete vysvetlenie 10 vecí, ktorých účel ste dodnes nepoznali. Nájdete tu aj niekoľko odkazov na naše staršie články, ak sa o jednotlivých veciach chcete dozvedieť ešte viac.

Závesné očko na košeli

Tak, ako mnoho ďalších vecí z tohto článku, aj nad týmto čudesným doplnkom košeli ste sa už možno párkrát zamýšľali. Na čo tam vlastne je? Teórií je niekoľko. Najlogickejšia je, že toto očko slúži na zavesenie košele. Ďalšia hovorí, že ide o vec, ktorá vám pomôže lepšie si uviazať kravatu. Posledná teória vyplýva z histórie amerických študentov. Keď si mladík našiel dievča, toto závesné očko si z košele odstránil, aby bolo jasné, že je zadaný. Naopak, zadané dievčatá nosili šatku.

brightside.me
brightside.me

Čierny valček na nabíjačke na notebook

Má aj vaša nabíjačka na notebook na svojom konci takýto malý čierny valček? A viete načo vlastne slúži? Asi väčšina z vás nie. Nazýva sa to feritová tlmivka a slúži na filtrovanie elektromagnetického rušenia. Iba vďaka nemu funguje váš notebook tak ako má. Ak sa o tejto tlmivke chcete dozvedieť viac, kliknite na tento odkaz.

architectureandengineering.ws
architectureandengineering.ws

Maličká dierka na okne v lietadle

Už samotné okno v lietadle je celkom malé. Ten, kto sedí na kraji, si však môže vychutnať aspoň ako-taký výhľad. Ak ste si niekedy všimli, tak v spodnej časti okna sa nachádza malá dierka. Tá je tu preto, aby vyrovnávala tlak medzi vnútrajškom lietadla a vonkajším priestorom okna. Inak by sa okno mohlo kedykoľvek počas letu vo veľkých výškach rozbiť.

brightside.me
brightside.me

A prečo sú všetky okná v lietadlách oblého tvaru? Dôvod nájdete tu. 

Modrá časť gumy

Takúto slávnu dvojfarebnú gumu sme mali isto všetci. Dnes už ich v školách až tak často nevidno, no stále sa nájdu odvážlivci, ktorí si túto “retro” gumu zaobstarajú. Načo je vlastne jej modrá časť?

Keď sa kohokoľvek spýtate načo vlastne je povie vám, že na vygumovanie pera. Skutočne však bola vyrobená na niečo celkom iné. Modrá časť mala odstrániť všetko aj z veľmi hrubého papiera, teda má ísť o akúsi “silnejšiu” časť gumy. Červená časť totiž často necháva jemné známky toho, čo ste práve vygumovali. S modrou by ste mali odstrániť úplne všetko.

vorply.com
vorply.com

Horizontálne dierky na košeli

Všimli ste si na svojich košeliach, že horná a dolná dierka na gombík je spravená horizontálne, pričom všetky ostatné sú orientované vertikálne? Prečo sú práve najspodnejšia a najvrchnejšia dierka iné ako ostatné? Je to diskriminácia dierok na gombíky? Nie, je to veľmi praktické riešenie. Výrobcovia totiž vedia, že práve tieto dve dierky sa najčastejšie buď vôbec nezapínajú, alebo v prípade vrchnej sa zase často rozopína (pri slávnostiach atď.). Horizontálne dierky vám to teda uľachčujú, pričom vertikálne sa oveľa tažšie rozopínajú.

brightside.me
brightside.me

Pokračovanie na ďalšej strane..

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov