10 vecí, ktoré robíte svojim psom každý deň, no oni ich doslova neznášajú

co-nemaju-psy-radi title

Občas sa stane, že niekomu spravíme niečo, čo sa nemusí ujať, môže to byť druhej strane trápne, nepríjemné. Nie vždy ide len o ľudí. Takéto pocity dokážeme spôsobiť aj zvieratám, napríklad najlepšiemu priateľovi človeka – psovi. Ako sa ale hovorí, “sto ľudí, sto chutí”. Možno teda platí aj “sto psov, sto chutí”, takže si stačí niekedy len pozornejšie všímať reakcie vášho chlpáča a možno prídete na to, že tie vrúcne objatia, ktoré ste mu venovali vždy po príchode domov, sa mu v skutočnosti nikdy nepozdávali. Tu je niekoľko príkladov činností, ktoré väčšinu psov naozaj netešia. Robíte ich aj vy?

Častejšie používanie slov ako reči tela

co nemaju psy radi (1)
reactiongifs.com

Pre nás, ľudí, je normálne, že sa dorozumievame slovami. Psy ale nie sú ľudia. Je síce pravda, že dokážu porozumieť mnohým slovám, ktoré ich učíme, nikdy ale neporozumejú ľudskej reči. Určite sa často stáva aj vám, že sa snažíte vášmu psovi niečo doslova vysvetliť, popri tom vykonávate rôzne pohyby, no dôraz kladiete na slová. Nech sa snažíte akokoľvek, tým slovám on skutočne nebude rozumieť… Bude sa síce urputne snažiť vám porozumieť, ale zrejme ostane akurát tak zmätený. Keď sa napríklad snažíte svojho štvornohého chlpáča naučiť povel “zostaň”, pričom sa ku nemu nakloníte, vystriete ku nemu ruku s gestom “stoj”, jemu to skôr môže pripadať ako opak, a teda, že ho ku sebe voláte. Skúste stráviť jeden deň komunikáciou s vaším psom jedine za pomoci reči tela, úplne bez slov. Možno si obaja celkom oddýchnete a možno to bude aj celkom zábava.

Objímanie psa

co nemaju psy radi (3)
cenovis.com

Aj keď si myslíte, že mu objatím venujete láskyplné gesto, láskyplne vyznieva možno len vám. Väčšina psov totiž objatia nenávidí. Ak pes položí labu na chrbát iného psa, je to prejav dominancie. Rovnako môžu chápať objatie od vás. Psy sa medzi sebou jednoducho… neobjímajú. Samozrejme, že nám to takmer každý pes toleruje, keďže ich asi najčastejšie objímame so širokým úsmevom. Môže to v nich však niekedy ale vyvolať dokonca aj strach. Jednoducho opäť stačí pozorovať reakcie. Je napnutý, má zatvorené ústa, stiahnuté uši, alebo si dokonca oblizuje “pery”? To všetko je väčšinou prejav nervozity. Niektoré psy dokonca pôsobia, že si objatia skutočne užívajú. Každý pes je ale iná osobnosť, preto ako tento, tak ani ostatné body v článku nemusia odslova doslova platiť na toho vášho.

Prílišné chytanie psa za hlavu, poťapkávanie

co nemaju psy radi (5)
huffpost.com

Vám sa páči, keď váš niekto ťapká po hlave? Vskutku nepríjemné. Pre psov takisto, prinajhoršom niekedy aj bolestivé. Ak vám to robí navyše niekto cudzí, je to o to nepríjemnejšie. Rovnako nepríjemné to môže byť vašemu najlepšiemu štvornohému priateľovi. Opäť nám to budú tolerovať, pretože nám dôverujú a sme predsa ich “páni”. Nemajú to ale radi. Ak ich chcete teda za niečo odmeniť, prípadne ich len nejako potešiť, poškrabkajte ich na zadnej časti chrbta, priamo pri chvoste. Za to vám rozhodne poďakujú. Nie síce doslova, ale rečou tela a najmä očami.

Kráčať v ústrety cudziemu psovi a pozerať sa mu priamo do očí

co nemaju psy radi (1)
memecreator.org

Sami viete, ako aj vám vie byť nepríjemný priamy očný kontakt, ktorý trvá dlhšie než by mal. (Áno, niekedy je to možno celkom čarovné, no cudzieho psa sa zrejme nechystáte zbaliť.) Na psov to môže pôsobiť rôzne. Môžu z toho vyrozumieť agresiu či dominanciu aj napriek tomu, že vaše úmysly môžu byť úplne odlišné. Jednoducho to zrovna nie je príjemné. Ak chcete pozdraviť náhodného pohľadného chlpáča, bezpečnejšie bude, ak sa mu mierne prihovoríte s úsmevom, pričom k nemu hlavne hneď nebudete hneď vystierať ruky a nebudete naň zízať celý čas.

Žiaden systém a pravidlá

co nemaju psy radi (2)
safebee.com

I keď my s pravidlami niekedy veľkí kamoši nie sme, psy ich, práve naopak, dalo by sa povedať, že potrebujú. Pes by vám najradšej splnil všetko, čo by dokázal vyčítať z vašich očí… Preto nebude rozkazy plniť len preto, že musí. Bude ich plniť s láskou a popritom bude vrtieť chvostom čo mu sily budú stačiť. A mať vychovaného chlpáča, ktorý vie, čo si môže dovoliť, je na nezaplatenie. To isté platí aj pri deťoch. Asi nikoho neteší pohľad na deti, ktoré sa chovajú, ľudovo povedané, ako odtrhnuté z reťaze.

Pokračovanie na ďalšej strane..

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov