10 činností, ktoré robili naši prastarí rodičia aby prežili a mnohí z nás na ne zabúdame

goodshomedesign.com
goodshomedesign.com

Ak by ste teraz premiestnili osobu z veľkomesta do prírody, existuje až 50% pravdepodobnosť, že by mal veľké problémy s prispôsobovaním sa danému prostrediu. Moderný život nás zmenil na vysoko závislé bytosti, či už si to priznáme alebo nie. Denne využívame internet, autá, hypermarkety, technológie a takto by som mohla menovať mnoho ďalších vecí. Je pomerne vzácne vidieť ľudí, ktorí vyrastali obklopení prírodou. Nehovorím o Knihe džunglí, či Tarzanovi. Stále si však myslím, že v niektorých mimoriadnych situáciách je lepšie o niektorých veciach vedieť.

Záhradníčenie

survival skills5
thatsnotfood.com

Možno ste nevedeli, že toto “remeslo” sa rozvinulo najmä počas 2. svetovej vojny. Samozrejme, že sa pestovalo aj predtým, no počas vojny vznikla akási kampaň, ktorá mala za úlohu to, že súčasťou každého rodinného domu mala byť záhrada, v ktorej sa aj aktívne pestovalo. Zeleninové a ovocné záhrady mali zmierniť nedostatok potravín, pretože sa zásoby posielali vojakom, no takéto pestovanie sa zaužívalo aj po vojne. V súčasnej dobe sa pestujú skôr kvetiny, pretože to vyzerá pekne a potom ešte bylinky. Musím však uznať, že záhradníčenie sa dostáva opäť do “módy”, pretože ľudia začínajú chápať, že nie je nad vlastnoručne vypestovanú úrodu.

Chov zvierat

survival skills2
goodshomedesign.com

Aj keď sa priemyselná revolúcia konala už pred viac ako 100 rokmi, stále sa nájdu ľudia, ktorí chovajú nejaké to domáce zvieratko. Čo sa týka veľkých miest, takýto chov viedol k tomu, že sa začali zavádzať rôzne vyhlášky a zákony, ktoré obmedzovali chov hospodárskych zvierat v mestách. Prevyšovať začal chov psov, mačiek, kurčiat a králikov. Najdôležitejšie bolo vedieť rozoznať potreby týchto zvierat a vedieť diagnostikovať ochorenia, ktoré ich trápili. V tej dobe neboli poľnohospodári závislí na veterinároch.

Lov a rybárčenie

Všetci v generácii našich predkov vedeli, ako loviť ryby a samozrejme aj ostatné zvieratá. Ak chceli prežiť, museli jesť. V tej dobe lov rýb nebol šport alebo hobby, ale bol to spôsob, ako zabezpečiť svoju rodinu a znížiť nejaké tie náklady na život. Nezáležalo na tom, kde žili, či na vidieku alebo v meste. Boli schopní uloviť vlastné jedlo, čo bola jedna zo zručností, ktorá bola zásadná pre prežitie. Ako sa ukázalo, bolo to veľmi dôležité najmä v časoch vojny, hladu a hospodárskej krízy. Lovenie je jedna vec a spracovanie mäsa zase druhá. Naši predkovia vedeli ako spracovať mäso tak, aby sa nepokazilo, dobre ho očistiť a zužitkovať všetko, čo sa dalo.

Zásoby

survival skills
goodshomedesign.com

Dnes už len zriedka nájdete rodiny, ktoré by celú zimu prežili len na zásobách, ktoré si cez rok narobia. Ešte u našich prarodičov to bolo úplne normálne. Zavárali všetko, čo sa dalo, údili mäso, organizovali vlastné zabíjačky a každý z rodiny mal pridelenú svoju úlohu. V minulosti bola súčasťou takmer každého domu udiareň. Niekedy sa takáto udiareň nachádzala priamo v kuchynskom komíne, ktorý bol o niečo širší, aby sa tam klobásky a mäso zmestili.

Kováčstvo

Trochu náročnejšie remeslo ako tie, čo sú spomenuté vyššie. Ak sa chcete takéto remeslo naučiť, návod na youtube vám zrejme nepomôže. Museli by ste vyhľadať skutočného kováča. Áno, ešte stále existujú, ak by si niekto myslel, že sú to len čarovné postavy z rozprávok. Predstavte si, že jedného dňa nebude fungovať elektrina. Jediný človek, čo opraví veci z kovu, bude kováč.

Bylinkári a mastičkári

survival skills6
huffingtonpost.com

Ešte nedávno sa všetky zdravotné neduhy liečili pomocou koreňov, listov, kvetov z rastlín. Takáto medicína existuje už tisícročia a v každom kúte sveta bola trochu odlišná. Lekári nemali toľko možností ako dnes, a hlavne vy ste nemohli ísť do lekárne a na všetko si dať Ibalgin. V minulosti si lekári vyrábali vlastné obklady, maste a sirupy, pričom aj bežný človek mal aspoň aké-také znalosti. K prírodným liečivám mali blízko najmä ženy. Veď nie nadarmo poznáme slovné spojenie “babky bylinkárky”. Poznatky sa dedili z pokolenia na pokolenie, no dnes sú mnohé z nich len povery.

Pokračovanie na ďalšej strane…

Páčil sa ti článok? Viac podobných ich nájdeš aj na našom FACEBOOKU. Tvoj lajk nás poteší!Tvoj názor?

Komentárov