businessinsider.com

Možno ste si na sebe či na iných ľuďoch niekedy všimli, že majú na uchu malú dierku. Ak ste si mysleli, že je to len pozostatok piercingu, nie je tomu tak. Prečítajte si, čo túto dierku spôsobuje.

Aj keď sa to nezdá, telesné anomálie sú pomerne bežné. Možno aj vy by ste na svojom tele našli niečo, čo nemá úplne každý. Je známe, že niektorí ľudia majú napríklad o jeden stavec viac alebo sa narodia so šiestimi prstami. Anomálií je ale oveľa viac. Ak by ste napríklad zhromaždili v jednej miestnosti 100 Slovákov, je celkom pravdepodobné, že by ste tam našli niekoho, kto má na jednom či oboch ušiach zvláštnu anomáliu v podobe malej dierky.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Odborne sa tejto anomálií hovorí Preauricular sinus. Prvýkrát ju popísal vedec Van Heusinger, a to už v roku 1864. Ide o dedičnú vrodenú chybu, ktorá sa však nemusí prejaviť v každej generácii. Táto chyba je pomerne vzácna, kedže postihuje iba 1% Európanov, no nie všade vo svete je to tak. V Ázii či Afrike je toto percento vyššie. V Ázii je to približne na úrovni 2,5 až 4%, no vo vybraných regiónoch Afriky je výskyt týchto dierok na ušiach až na úrovni 10%. V niektorých kultúrach, napríklad domorodé kmene v Etiópií veria, že táto dierka v uchu symbolizuje bohatstvo.

thesun.co.uk
thesun.co.uk

Túto dierku môžete nájsť na vonkajšej strane ucha, najčastejšie v mieste, kde sa ušná chrupavka spája s tvárou. Prečo sa ale u niekoho objavuje? Podľa názoru evolučného biológa Neila Shubina je táto dierka pozostatok evolučného vývoja. Tvrdí, že dierka predstavuje stopu po žiabrách dávnych foriem života, z ktorých sa po miliónoch rokov vyvinul človek. Nie všetci vedci však zdieľajú tento názor, no iné, hodnovernejšie názory, zatiaľ neexistujú.

amazonaws.com
amazonaws.com

Dierka sa môže nachádzať na jednom, v polovici prípadov na obidvoch ušiach. Ak ste práve ten jeden zo sto ľudí, kto má túto dierku, neľakajte sa. Preauricular sinus nie je nič, čo by malo spôsobovať komplikácie. Vo výnimočných prípadoch sa môže dierka zapáliť, s čím si však bez problémov poradia antibiotické masti. V ešte výnimočnejších prípadoch sa stane, že dierky sú veľké a musí sa pristúpiť k jednoduchému chirurgickému zákroku, kedy sa dierka zašije. Tento scenár je ale bežnejší práve u ľudí v Ázii či v Afrike a v Európe sa prakticky nevyskytuje.

Ste to práve vy, kto má túto anomáliu na uchu? Alebo poznáte niekoho kto ju má? Dajte nám vedieť.

[totalpoll id=“70706″]

interez.sk (Matej Mensatoris), businessinsider.com
Uložiť článok

Najnovšie články